Jakie stawki oferowane są kurierom?

Czynne prawo jazdy kategorii B, punktualność, doskonała organizacja pracy własnej i umiejętność przewidywania zdarzeń to najczęstsze wymagania stawiane potencjalnym kandydatom na kuriera. Jakie zarobki otrzymują oni za swoją pracę?

Obowiązki na pierwszym miejscu

Praca kuriera polega na doręczaniu przesyłek do ich odbiorców w ramach tzw. rejonizacji. Oznacza to, że każdy pracownik otrzymuje swoją listę zleceń i na jej podstawie sporządza harmonogram pracy na konkretny dzień. Warto założyć w nim także różnego rodzaju bufory czasowe. Zwłaszcza, gdy ma się do czynienia z klientami indywidualnymi, którzy nie zawsze mogą odebrać paczkę o wskazanym czasie. Kwestia priorytetowa na stanowisku kuriera to dostarczanie jak największej ilości przesyłek w jak najkrótszym czasie. To procentuje dodatkowymi bonusami finansowymi w postaci premii uznaniowej. Okazuje się, że w zeszłym roku otrzymało ją prawie ⅕ wszystkich kurierów.

Podstawa gwarantowana

Wróćmy jednak do początku, czyli wynagrodzenia zasadniczego. Średnia zarobków kurierów za ubiegły rok wynosiła prawie 4000 złotych brutto. Zdecydowana większość doręczycieli przesyłek jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Poza podstawową pensją i premią uznaniową, mogą oni liczyć na samochód firmowy wykorzystywany na własny użytek. Biorąc pod uwagę koszty eksploatacji pojazdów, okazuje się, że w skali roku może to generować dość duże kwoty.